AEGON Future Cup: Teams & matches

AEGON Future Cup: Teams & matches

De Toekomst Sports Complex will welcome the world’s best youth teams from April 3rd to 5th. The AEGON Future Cup brings together the B-juniors from Ajax, FC Barcelona, AC Milan, Bayern München, RSC Anderlecht, Liverpool FC, FC Dallas en China U-17. Take a look at each team’s selection.

Ajax’s B1-juniors are the proud hosts at de Toekomst Sports Complex during the Easter weekend.
The Ajax team, lead by coach Robin Pronk and team leader Frits Andriese, are part of Pool A, with Liverpool FC, FC Barcelona en China U-17. RSC Anderlecht, Bayern München, AC Milan en FC Dallas make up Pool B.


Players Ajax: Jip Bartels, Ouasim Bouy, Mike Busse, Stefano Denswil, Mitchell Dijks, Mouhsine El Yaacoubi, Youssef Fennich, Djarno Hofland, Davy Klaassen, Peter Leeuwenburgh, Davi Lizardo, Sven Nieuwpoort, Lesley de Sa, Khaled Salim El Abed, Xandro Schenk, Maurits Schmitz, Rowendey Schoop, Fabian Sporkslede.

Coach Ajax: Robin Pronk.

Players FC Dallas: Michael Ambrose, Mark Ashby, Marco Carrizales, Samuel Coleman, Eduardo Cortez Sanchez, Alexander Frankenfeld, Jose Gamino, Christian Garcia, Daniel Garcia, Flavio Guzman, Emerson Hyndman, Alfred Koroma, Kevin Machado, Boyd Okwuonu, Nicholas Rochowski, Jonathan Top, Caleb Underwood, Jairo Villalta, Ryan Ward.

Coach FC Dallas: Oscar Pareja.

Players FC Barcelona: Yannick Adamu Djounsia, Simon Emmanuel Ateba Zebaze, Sergio Ayala Lopez, Jessua Andrea Angoy Cruijff, Eduard Campabadal Claros, Roger Canadell Morancho, Antonio Casamayor Contel, Giorgi Chanturia, Ernesto Cornejo Sanchez, Josue Currais Prieto, Armand Ella Ken, Adrià Escribano Meroño. Gael Junior Etock, Patricio Gabarron Gil, Mauro Emanuel Icardi Rivero, Bacary Mendes, Pablo Moreno Chulilla, Jesus Unzue Elorza.

Coach FC Barcelona: Sergi Barjuan Esclusa

Players China U-17: Wang Tong, Liu Binbin, Mi Haolun, Chen Hao, Han Rongze, Zhang Zhenqiang, Luo Senwen, Hu Yanqiang, Liu Yang, Wang Hao, Tian Runze, Zou Dehai, Xie Pengfei, Zhuang Jiajie, Shi Ke, Feng Gang, Wang Xunkai, Niu Xiucheng, Zhang Qi, Li Fang, Lin Chuangyi, Sun Yashu, Sun Chaofan.

Coaches China U-17: Li Xiaopeng en Ou Chuliang

Players Liverpool FC: Krisztian Adorjan, Toni Brito e Silva, Conor Coady, Kristjan Emilsson, John Flanagan, Adam Morgan, Henoc Mukendi, Patrik Poor, Joseph Rafferty, Jack Robinson, Craig Roddan, Stephen Sama, James Edward Stephens, Thomas Walsh, Andre Wisdom.

Coach Liverpool FC: Steven Cooper

Players FC Bayern München: Jannis Ackermann, Dominik Burusic, Emre Can, Marius Duhnke, Dominik Gossner, Lukas Grill, Fabian Hürzeler, Robert Köhler, Philipp Max, Altan Memetoglou, Leon Müller-Wiesen, Vladimir Rankovic, Tim Rieder, Maximilian Rothenbücher, Felix Ruml, Felix Stemmer, Tihomir Susilovic, Marcel Thomas, Daniel Wein.

Coach FC Bayern München: Stephan Beckenbauer

Players AC Milan: Simone Amelotti, Pierluigi Bastone, Kingsley Boateng, Alef Guty Casnici Pereira, Paolo Cuccu, Nicholas De Filippis, Massimiliano Dimitrio, Simone Finizza, Simone Andrea Ganz, Alessio Innocenti, Andrea Lombardi, Battista Maina, Dario Antonio Mastrototaro, Leonardo Ostricati, Valerio Pirovano, Riccardo Piscitelli, Alex Fernando, Pontons Paz, Fabio Reato.

Coach AC Milan: Fulvio Fiorin

Players RSC Anderlecht: Dylan Carton, Bart Cornelissen, Bjorn Cornelissens, Eric De Dyn, Sebastiaan De Wilde, Giovanni Delannoy, Vincent George, Jordan Halpern, Jens Heyvaert, Kenneth Leemans, Amaury Magnus, Mehdi Tarfi, Axl Van Boven, Dean Van Den Winckel, Jonathan Vervoort.

Coach RSC Anderlecht: Joël Crahay

MATCH SCHEDULE

Saturday 3 April
FC Bayern München - AC Milan (1.00 PM, main pitch)
Ajax - Liverpool FC (2.30 PM, main pitch)
RSC Anderlecht - FC Dallas (4.00 PM, main pitch)
FC Barcelona - China U-17 (4.00 PM, main pitch)

Sunday 4 April
AC Milan - FC Dallas (12 PM, main pitch)
FC Bayern München - RSC Anderlecht (12 PM, pitch 1)
Ajax - China U-17 (1.30 PM, main pitch )
FC Barcelona - Liverpool FC (1.30 PM, pitch 1)
AC Milan - RSC Anderlecht (3.00 PM, main pitch)
FC Bayern München - FC Dallas (3.00 PM, pitch 1)
Ajax - FC Barcelona (4.30 PM, main pitch)
Liverpool FC - China U-17 (4.30 PM, pitch 1)

Monday 5 April
nr 4 poule A - nr 4 poule B (10.30 AM, pitch 1)
SEMI FINAL 1: nr 1 poule A - nr 2 poule B (10.30 AM, main pitch)
SEMI FINAL 2: nr 2 poule A - nr 1 poule B (12.00 PM, main pitch)
nr 3 poule A - nr 3 poule B (12.00 PM, pitch 1)
Consolation semi final 1 - Consolation semi final 2 (13.30 PM, main pitch)
FINAL: Winner semi final 1 - Winner semi final 2 (15.00 PM, main pitch)

De Toekomst opens at:
Saturday 12:00 uur
Sunday 11:00 uur
Monday 09:30 uur

Prices Tickets

Separate tickets
Saturday 3 April: € 5
Sunday 4 April: € 7,50
Monday 5 April: € 7,50

PPT (passe partout)
Saturday 3 april till Monday 5 April: € 15

Parking
Visitors can park their cars at het carparking Borchland (below carparking P2) 5 - 10 euro / car.

De AEGON Future Cup is sponsored by: AEGON, adidas, ABA en Novotel.